O mně

Radka Tkáčiková, narozena 1969

jsem harrachovská rodačka, nyní bydlištěm v Liberci

Současná profese: průvodkyně, realizace cestopisných přednášek, instruktorka lyžování : sjezd, běh, sportovní masérka, publikování v časopisech
Činnosti: cestování, sportování, fotografování, spolupráce s nevidomými a doprovod na sportovních akcích, finanční a organizační podpora studia dětí v Nepálu a v Barmě, organizování a vlastní pomoc po zemětřesení v Nepálu 

Ve sportovní oblasti jsem se aktivně závodně věnovala  lyžařským maratonům a jiným závodům, příležitostně závodům v MTB cyklomaratonech – od úrazu v roce 2012 vše již spíše rekreačně.

Rekreačně se zabývám běžeckému a sjezdovému lyžováním, snowboardem, cyklistice, jízdou na koloběžce, vysokohorskou turistikou, horolezením, po úrazu omezeně jízdou na kajaku – divoká voda, mořský kajak i pohodová turistika, jízdou na  inline a dalšími sportovními aktivitami.

Zájmy, koníčky: kromě cestování a sportu je to hlavně fotografování, které se zviditelňuje na výstavách, přednáškách a publikováním v časopisech a na www.hedvabnastezka.cz. Je autorkou fotografií v knize o Barmě Olgy Wallo Pohled profesionálního průvodce.
Sportovního ducha výprav zároveň doplňuje i zájem o buddhismus a boj Tibeťanů za svobodu.

Průvodcovská činnost mimo Evropu: Nepál, Ladakh (Indie), Tibet, východní Turecko – sportovněji laděné akce, vysokohorská turistika; Čína, Indie, Barma, Kambodža, Thajsko, Maroko, Srí Lanka – poznávací akce, méně fyzicky náročné.
Další navštívené mimoevropské země: Laos, Irán, Pakistán, Ghana, Peru, Bolívie, Mexiko, Srí Lanka

Průvodcovská činnost v Evropě (nejčastěji cyklistika): Rakousko, Korsika, Norsko, Francie, Rumunsko, Itálie, Finsko – oblasti především za polárním kruhem: běžky, kolo, turistika; Rakousko, Francie, Itálie – sjezdové zájezdy

A jak to vše začalo?
Cestování se stalo hlavní náplní mého života. První delší cesta do Himalájí v roce 1996 začala formovat mé další cestovatelské kroky. O dva roky později druhá delší cesta do Ladakhu a dalších částí Indie rozhodla o změně života. Opustila jsem firmu, kde jsem pracovala jako geodetka a cestování se začala věnovat i profesně, jako průvodkyně cestovních kanceláří. Nejdříve to byly sportovní zájezdy v Evropě (cykloturistika, turistika, rafting), později přibývalo akcí především do Himalájí a jiných zemí Asie. 
Himaláje jsou mou největší specializací, navštěvuji je pravidelně od roku 1996 a prošla jsem většinu z treků v dovolených oblastech. Kromě klasických treků v Nepálu se zabývám organizováním a realizací nových treků pod stany do méně navštěvovaných oblastí v Nepálu, Ladakhu, Tibetu. Nabízím profesionalitu a velmi dobré znalosti z oblastí kam Vás zvu.

Méně turistů, více poznání hor i tradičního způsobu života, to je hlavní motto těchto akcí.

Zlomový okamžik života nastal 22.4.2012, kdy jsem se v poměrně lehkém terénu v Himalájích zřítila a utrpěla 9 zlomenin v oblasti páteře, vč.kompresní zlomeniny Th6, mnohačetnou tříštivou zlomeninu ramene s porušením nervu, 5 zlomených žeber a kloubní zlomeninu zápěstí. Po několika operacích, léčbě a intenzivní rehabilitaci jsem se vrátila do Himalájí a pokračuji v průvodcovské činnosti.

Motto: víra, vůle, vytrvalost = vítězství

a ještě jednodušeji : zapomeň na svůj handicap…a jdi dál…